Sbíráme inspiraci na místech, kde to funguje, a tak jsme se vypravili do sousední obce Stehelčeves, abychom se zeptali, jak to dělají. Paní starostka Bc. Petra Vagenknechtová, MBA, byla velice vstřícná a udělala si na nás čas, takže jsme po přivítání měli to potěšení s ní udělat následující rozhovor.
Ve funkci jsem pět let, nastupovala jsem zhruba rok před minulými volbami.
16 let
Dříve tomu tak bylo, ale postupem času to přestal problém být. Máme postavený dům v lokalitě, která respektuje charakter vesnické zástavby a máme hodně společných potřeb s lidmi, kteří v obci žijí déle.
Celkem je nás 7 zastupitelů a je to pro nás dostačující. Sledovala jsem Vás, když jste podávali petici ohledně snížení počtu zastupitelů u Vás v obci, a musím souhlasit s tím, že 11 zastupitelů by Vám stačilo. Vysoký počet zastupitelů nezaručí, že bude pro obec pracovat více lidí. Naopak více lidí má na věc svůj názor a komunikace v zastupitelstvu je obtížnější. Členové zastupitelstva se mohou měnit (i během) volebního období a pak práce v obci nemusí být kontinuální. Předávání agend není plynulé a potom se ztrácí požadovaná odbornost a kvalita zastupitele. U nás na zastupitelstvu jsem jen já jediná uvolněná, ostatní kolegové jsou neuvolnění. Scházíme se 2x do měsíce. Přece jen každý ze zastupitelů má svůj život, svoji práci a takto je to pro nás dostačující, navíc za plat v rozmezí od 1000 – 2000 Kč je i pochopitelné, že tomu nedávají tolik času co já, ale i tak vše důležité společně komunikujeme, je to přeci jen v zájmu obce. Razíme myšlenku, že je lepší mít méně zastupitelů a na OÚ více zaměstnanců, kteří jsou schopni na projektech pracovat přes více volebních období.
Ne vždy máme stejný názor na řešenou věc, ale daří se nám zaměřovat na to, co je dobré a důležité pro obec a díky tomu se posouváme dále. Velmi pozitivní je fakt, že jakmile už si něco odsouhlasíme - usneseme, tak všichni respektujeme usnesení a děláme maximum pro to, aby se věc uskutečnila dle odsouhlaseného usnesení.
Setkala jste se s tím, že by to někomu vadilo?
Ne nesetkala, vždyť vzdělaní lidé jsou přesně to, co fungující obec potřebuje. Nicméně titul není prioritou při hledání nových kolegů do zastupitelstva na nastávající volební období.
Ne nemá a mám za to, že i sousední Buštěhrad také radu nemá. Myslím si, že pro obce naší velikosti není rada potřebná.
Webové stránky jsme zadali externí firmě, chtěli jsme pro obyvatele obce vytvořit přehledné stránky a na to je potřeba odborníka, jsou investice, které se určitě vyplatí. Ale obsah si plníme sami.
Jak jej distribuujete, a s jakými náklady?
Ano, máme paní, která se zabývá veškerou prací kolem přípravy vydání, je moc šikovná. Příspěvky necenzurujeme, nezasahujeme do nich, ještě se nám nestalo, že by byly nějaké problémy. Měsíčník je zhruba dvacetistránkový a je k dispozici i na internetu. Kdo chce, přečte si jej na webu, a ti kteří web nemají, nebo dávají přednost papíru, si jej vyzvedávají na úřadě, poště nebo v obchodě. S tímto nastavením nejsou náklady nikterak vysoké, a také nespotřebováváme zbytečně papír.
My máme tohle díky bohu vyřešeno dobře. Jsme napojeni na Vrapickou čističku odpadních vod, kterou spravuje město Kladno. Letos jsme naši infrastrukturu prodali VKM, a. s., ve které jsme akcionáři. Všechny opravy a údržbu dělají na svoje náklady, vodné, stočné platí občané přímo jim. Jsme za to rádi, protože naše infrastruktura není nejnovější, a již brzy bude potřeba ji začít obnovovat.
Jak se Vám daří získávat dotace a zvládat je plnit?
Upřímně, po předchozích zkušenostech, kdy jsme o dotace žádali sami, a ne vždy jsme byli úspěšní, jsme se rozhodli najmout si na dotace firmy zabývající se administrací dotací a musím říci, že to byla nejlepší investice. Někdy je potřeba nebát se investice do externích služeb, otevře se cesta k lepším výsledkům.
Od té doby, co využíváme dotační specialisty, prakticky vždy získáme dotace, o které žádáme. V praxi to vypadá tak, že nás informují, jaké jsou vypsané dotace, a my podle toho rekonstruujeme, stavíme, opravujeme. Prostě děláme to, na co jsou dotace. Důležité ale je mít připravené, tzv. „v šuplíku“, projekty a čekat až bude na ten který projekt vypsána dotace.
Obec Stehelčeves je členem Mikroregionu údolí Lidického potoka. V tomto uskupení je dalších 10 okolních obcí a díky tomu máme větší vyjednávací sílu, pokud je potřeba něčeho dosáhnout. S malou obcí se nikdo moc nebaví, ale díky spolupráci s ostatními obcemi získáváme dostatečnou váhu.
Nemají s tím obyvatelé problém?
Ano máme, nechali jsme jej vytvořit externí firmou a nyní si jej spravujeme sami. Chtěli jsme v obci zavést rovné příležitosti pro všechny. Kdo má zájem, udělá si rezervaci a zaměstnanec obce rezervaci schválí. Je to bezproblémový a přehledný způsob rezervace obecních prostor.
Je to velice pestré povolání, rozhodně ne od osmi do čtyř. Jsou chvíle, kdy se sama sebe ptám, jestli to za to stojí. Třeba když se dozvím o nepravdivých informacích, které běží po obci, nebo si přečtu nepřátelsky laděný příspěvek na Facebooku. Lidé si daleko snadněji a raději stěžují, než by přiložili ruku k dílu, nebo se zamysleli nad skutečným stavem a jeho příčinami. Ale když se podívám na to, co se podařilo, mám radost, a uvědomím si, že to za to stojí.
Určitě na rekonstrukce chodníků a celkově povrchů komunikací ve správě obce, výsadbu několika set stromů v rámci biokoridorů, díky čemuž jsme pro občany získali vycházkové trasy. Zároveň mě těší naučná stezka Stehelčevsí, kterou jsme realizovali ve spolupráci s paní kronikářkou.
Nutně musíme řešit stavbu školky, na kterou právě teď probíhá výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace. Určitě budeme dál rekonstruovat a budovat povrchy místních komunikací a další chodníky. Už teď také víme, že jsou vypsané dotační tituly na knihovnu, dětskou skupinu a sociální byty. Obec má v majetku nevyužitou budovu, do které by se toto vše krásně hodilo. Takže je toho před námi hodně.